Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Konferencje i spotkania naukowe

Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

13-14 grudnia 2024 w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, w Instytucie Literaturoznawstwa odbyła się Ogólnopolska Literaturoznawcza i Kulturoznawcza Konferencja Naukowa: „Trzecia misja” (Third Mission) i transfer wiedzy w literaturoznawstwie i naukach humanistycznych. Uczestniczyło w niej 40 penelistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce, którzy przedstawiali i prezentowali swoje, a tym samym różnorodne, pomysły i działania w ramach III kryterium ewaluacji działalności naukowej – współpracy z otoczeniem zewnętrznym pozaakademickim, społecznym.
O internetowej bazie wiedzy: Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii na konferencji mówili: dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni: „Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii” jako zespołowy projekt naukowo-edukacyjny i popularyzacyjny oraz mgr Jacek Drążkiewicz: „Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii”: otwarta nauka dla społeczeństwa – dokonania i perspektywy.

Ogolnopolska Konferencja Naukowa w Uniwersytecie Warminsko Mazurskim w Olsztynie

Zapomniane pisarki polskie - seminarium naukowo-warsztatowe dla bibliotekarzy z terenu powiatu siedleckiego

26 listopada 2024 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach - na zaproszenie P. Dyrektor Marleny Soszyńskiej - odbyło się seminarium naukowo-warsztatowe dla bibliotekarek z terenu powiatu siedleckiego. Na spotkanie przybyło 18 pań.
W części naukowej dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka zaprezentowała kolekcję "Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii" jako źródło wiedzy o wybitnych Polkach, a mgr Ewa Kozarska opowiedziala o roli digitalizacji w upowszechnianiu nauki na przykładzie kolekcji "Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii". Część warsztatowa poświęcona była odpowiedziom na zadawane pytania, refleksjom i opiniom. 

seminarium naukowo warsztatowe bibliotekarze kolaz

 

Ministerialne Forum Debaty 

18 października 2024 w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie odbyło się sympozjum naukowo-praktyczne nt. „Nauki humanistyczne i społeczne w działaniu. Kryterium trzecie w ewaluacji jakości działalności naukowej”. Spotkanie było poświęcone wymianie doświadczeń na temat ewaluacji jakości naukowej ze szczególnym uwzględnieniem kryterium trzeciego ewaluacji, czyli współpracy ze środowiskiem zewnętrznym, popularyzacji wiedzy naukowej, upowszechnianiu i promocji badań naukowych w otoczeniu społecznym. Podjęto również próbę wypracowania rekomendacji dla ministerstwa oraz zdefiniowania nowych narracji o edukacji wyższej, zwłaszcza w kontekście roli uniwersytetów jako instytucji działających na rzecz dobra społecznego. 
W wydarzeniu wzięli udział podsekretarz stanu w MNiSW Maciej Gdula oraz szef gabinetu politycznego Damian Syjczak.
Dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni i kierownik merytoryczny projektu również wzięła udział w tym spotkaniu, a związane to jest ściśle z naszym portalem o zapomnianych pisarkach, którego nadrzędnym celem jest popularyzacja wiedzy o wybitnych Polkach, promocja naszych badań naukowych w środowisku pozauniwersyteckim oraz upowszechnianie nauki w otoczeniu zewnętrznym.

Ministerialne Forum Debaty

Logo Creative Commons
Logo Pionier
Logo Public Domain