Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Wystąpienia konferencyjne, wykłady, prelekcje

O pisarkach w Stanach Zjednoczonych II

25 września 2024 członek zespołu projektowego Thorin Danielsen spotkał się ze studentami Uniwersytetu w Indianie w Bloomington, by przedstawić portal i opowiedzieć o naszych pisarkach. Prelekcja odbyła się podczas zajęć z języka polskiego, ale w języku angielskim, bowiem studenci dopiero zaczynają się uczyć naszego języka. Uczestnikami byli słuchacze z różnych kierunków, głównie z psychologii i finansów, a uczą się polskiego z powodów pochodzenia, zainteresowania lub dla siebie. Spotkanie odbyło się w jednym z głównych budynków uczelni – Ballentine. Lektorką języka polskiego, ukraińskiego i rosyjskiego jest Sofiya Asher.

O pisarkach w Stanach Zjednoczonych II

 

Mieczysława Łuczyńska - odzyskiwanie historii zapomnianej pisarki

23 i 24 września 2024 na Uniwersytecie w Siedlcach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Literatura i Prawo/Prawo i Literatura - charakterystyka zagadnienia, rozpoznanie zjawiska, zorganizowana przez dr hab. Beatę Walęciuk-Dejnekę, prof. uczelni oraz członków zespołu projektowego. Prof. Dejneka wystąpiła z referatem: Niewinnie o zbrodnię posądzona - nieznana powieść Mieczysławy Łuczyńskiej "Sąd nad kobietą". Pani Profesor przedstawiła bardzo krótką biografię Mieczysławy Łuczyńskiej, tylko tyle, ile udało się do tej pory o niej odnaleźć w źródłach oraz zapoznała wszystkich zgromadzonych na konferencji z zupełnie nieznaną i niedostępną w wielu bibliotekach i archiwach cyfrowych powieścią z 1931 roku "Sąd nad kobietą", w której miłosnemu wątkowi głównemu towarzyszy wątek kryminalny - morderstwa finansisty i bogatego właściciela ziemskiego Alfreda Dobrzańskiego. Został on otruty w swoim mieszkaniu cyjankiem potasu.

Ponadto, w ramach konferencji zorganizowane zostało wydarzenie towarzyszące związane z prezentacją projektu: Zapomniane pisarki polskie - odzyskiwanie utraconej historii (projekt zbiorowy). W tej promocji projektu wzięły również udział mgr Barbara Bandzarewicz i mgr Wiktoria Świętuchowska, członkinie zespołu projektowego.

Mieczysława Łuczyńska odzyskiwanie historii zapomnianej pisarki

 

Szkoła Polska w Barcelonie, w Hiszpanii

14.09.2024 Violetta Filipenko, członkini zespołu projektowego, przeprowadziła zajęcia w Szkole Polskiej w Barcelonie, w Hiszpanii. Studentka skupiła  się na omówieniu postaci Faustyny Morzyckiej – polskiej pisarki i działaczki społecznej, korzystając z książki Wioletty Piaseckiej pt. "Faustynka". Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o tej niezwykłej kobiecie, która w trudnych czasach zaborów, kiedy Polska nie istniała na mapie świata, poświęciła swoje życie nauczaniu dzieci języka polskiego. 

Morzycka, mimo trudnych warunków, przekazywała młodemu pokoleniu wartości patriotyczne i miłość do ojczyzny, co wzbudziło w uczniach duże zainteresowanie.

Potem uczniowie mieli za zadanie narysować swój przyszły zawód, inspirując się życiem i działalnością Faustynki. Dzieci wyobrażały sobie, jak w przyszłości mogłyby pomagać innym, podobnie jak Morzycka, która była nauczycielką w trudnych czasach zaborów. Rysunki przedstawiały różne zawody – od nauczycieli, lekarzy po osoby, które chcą wpływać na świat swoją pracą i zaangażowaniem. 

Szkoła Polska Barcelona 14.09.24

 

Kolejna (wrześniowa) odsłona Białostockiej Letniej Szkoły Historii Kobiet: Białystok-Augustów.

Tym razem o naszych pisarkach mówi mgr Jacek Drążkiewicz, doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Siedlcach, w dyscyplinie: literaturoznawstwo i członek zespołu projektowego: Pisarki i ich udział w konkursach literackich Warszawy przełomu XIX/XX wieku (wybrane przykłady).

Mgr Jacek Drążkiewicz przybliżył trzy portrety pisarek: Zofii Kowerskiej, Pii Górskiej i Aurelii Wyleżyńskiej, które uzyskały wyróżnienia lub zdobyły nagrody za swoje utwory literackie, a niewiele o tym wiadomo. 

IV Siedleckie Forum Doktorantów Jacek

Szkoła Polska w Gironie, w Hiszpanii

8.09.24 Violetta Filipenko, członkini zespołu projektowego, przeprowadziła zajęcia w Szkole Polskiej w Gironie, w Hiszpanii. Tematem była postać Faustyny Morzyckiej – polskiej pisarki i działaczki społecznej, której twórczość oraz działalność patriotyczna zostały przedstawione młodym uczniom.

Podczas zajęć, dzieci zapoznały się z książką Wioletty Piaseckiej pt. „Faustynka”, która w prosty i angażujący sposób przybliża historię Morzyckiej oraz jej poświęcenie dla ojczyzny. Dzięki temu uczniowie mogli lepiej zrozumieć pojęcie patriotyzmu oraz rolę, jaką każdy może odegrać w pielęgnowaniu tożsamości narodowej.

Po lekturze, uczniowie wzięli udział w zadaniu plastycznym, w którym rysowali symbole kojarzące im się z Polską. Powstały prace przedstawiające m.in. flagę i godło. Zajęcia zakończyły się wspólną rozmową na temat tego, co oznacza być patriotą i jak można wyrażać miłość do Polski, mieszkając za granicą.

Szkoła Polska Girona 7.09.24

 

IV Siedleckie Forum Doktorantów

6.09.2024 dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni wystąpiła z okolicznościowym wykładem na IV Siedleckim Forum Doktorantów.

Tematem wykładu były nasze pisarki: Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii jako materiał źródłowy do badań literaturoznawczych.

W spotkaniu uczestniczyły mgr Barbara Bandzarewicz i mgr Wiktoria Świętuchowska, obie panie są w zespole projektowym.

IV Siedleckie Forum Doktorantów

 

VI Białostocka Letnia Szkoła Historii Kobiet

- W dniach 5-9.08.2024 w Augustowie odbyła się VI Białostocka Letnia Szkoła Historii Kobiet, organizowana przez Instytut Studiów Kobiecych i Uniwersytet w Białymstoku.

- W ramach Letniej Szkoły dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni, kierownik merytoryczny i koordynatorka projektu przedstawiła nasze przedsięwzięcie.

- Prof. Walęciuk-Dejneka wygłosiła referat na temat: Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii jako materiał naukowo-edukacyjny i popularyzacyjny (projekt zespołowy).

- W konferencji naukowej wzięli udział badacze z różnych ośrodków akademickich z Polski.

VI Białostocka Letnia Szkoła Historii Kobiet

Logo Creative Commons
Logo Pionier
Logo Public Domain