Pisarki polskie na 47 Ogólnopolskim Konkursie Literackim LIMESU
7 grudnia 2024 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach odbył się finał 47 Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego LIMESU. Laureatom rozdano nagrody w kategoriach: <poezja>, <proza>, <student>, <wiersz o Siedlcach>, także wyróżniono kilka utworów. Podczas uroczystej Gali wręczenia nagród odbyła się prezentacja naszej bazy wiedzy o zapomnianych pisarkach. Opowiadali o niej członkowie zespołu: dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni oraz Thorin Danielsen.
Wystawa Anny Zawalich „ONA 2.0” w Galerii ARKA w Krakowie - Uniwersytet Rolniczy
4 listopada 2024 r. podczas wernisażu prac Anny Zawalich ONA 2.0 w Galerii ARKA w Krakowie - Uniwersytet Rolniczy odbyła się prezentacja naszego projektu pt. Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii. O pisarkach, ich losach i badaniach naukowych na ten temat opowiadali:
dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, profesor uczelni, kierownik merytoryczny projektu, mgr Jacek Drążkiewicz, doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu w Siedlcach oraz Thorin Danielsen, student filologii polskiej na Uniwersytecie w Siedlcach.
XXVI Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach
17 października 2024 w ramach XXVI Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, w czytelni Biblioteki Głównej Uniwersytetu w Siedlcach odbyło się seminarium, połączone z dyskusją, nt: "Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii jako projekt upowszechniający wiedzę naukową, promujący polskie dziedzictwo narodowe". W programie seminarium uwzględniono trzy wystąpienia:
"Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii jako źródło wiedzy o wybitnych Polkach" – dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. UwS
"Ewa Łuskina – zapomniana literatka" – mgr Barbara Bandzarewicz
"Zofia Cieszkowska – powieściopisarka świadoma" – mgr Wiktoria Świętuchowska
Mini druczki promujące nasze pisarki
Tym razem promujemy nasze pisarki poprzez mini druczki, zaprojektowane i opracowane graficznie przez mgr Wiktorię Świętuchowską.
Przedstawiamy 8 pisarek: Marię Krzymuską, Aurelię Wyleżyńską, Bibiannę Moraczewską, Ewę Łuskinę, Celinę Gładkowską, Zofię Cieszkowską, Marię Czeską-Mączyńską i PIę Górską.
Będą one wspierały nasze wystąpienia podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.
O pisarkach w Stanach Zjednoczonych
13 września 2024 na spotkaniu w wydawnictwie „Bloom” w Bloomington, mieście w stanie Indiana, członek zespołu projektowego Thorin Danielsen opowiedział o naszym portalu i przedstawił trzy sylwetki polskich pisarek – Ewy Łuskiny, Marii Szpyrkówny i Hanny Krzemienieckiej - pracownikom wydawnictwa i redakcji, a także zaproszonym gościom. Obecni na spotkaniu byli m.in: Malcolm Abrams, edytor i wydawca czasopisma; jego żona Jennifer Abrams; Gladys Devanne pisarka, aktorka, emerytowana profesor; Becky Schick, emerytowana nauczycielka angielskiego oraz Carla Schick, pielęgniarka w szpitalu w Bloomington. Wszyscy słuchali z wielkim zaciekawieniem, a potem dyskutowali pełni niesamowitych emocji. Spotkanie trwało ponad dwie godziny i było prowadzone w języku angielskim (nasz projekt posiada wersję EN).
Artykuł o naszych pisarkach na zwierciadło.pl
28 sierpnia 2024 na stronie ogólnopolskiego czasopisma dla kobiet: zwierciadło.pl ukazał się artykuł o naszych pisarkach. Zapraszamy do lektury.
Link: https://zwierciadlo.pl/kultura/ksiazki/543588,1,polskie-pisarki-o-ktorych-zapomnial-swiat-badacze-chca-przywrocic-pamiec-o-kobiecym-piorze.read
Wywiad z dr hab. Beatą Walęciuk-Dejneką, kierownikiem merytorycznym i koordynatorką projektu
Miło jest nam poinformować, że w ramach popularyzacji i promocji naszego projektu na stronie portalu dzieje.pl ukazał się wywiad z dr hab. Beatą Walęciuk-Dejneką, kierownikiem merytorycznym i koordynatorką projektu.
Wywiad przeprowadził redaktor Polskiej Agencji Prasowej Michał Szukała.
Wywiad można przeczytać na stronach: https://dzieje.pl/ oraz w sekcji wywiady, poniżej
http://web.archive.org/web/20240827115409/https://dzieje.pl/wiadomosci/dr-hab-beata-waleciuk-dejneka-chcemy-przywracac-utracona-historie-kobiecego-pisarstwa
Zakładki z wizerunkami pisarek
Zakładki zostały zaprojektowane przez Wiktorię Świętuchowską i Violettę Filipenko.
Pierwszych 6 zakładek towarzyszących projektowi już znalazły swoje miejsce w Czytelni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej UwS: https://integro.uws.edu.pl/search/description?q=zakładki&index=5&scope=full
Projekt w Biuletynie Polonistycznym
14.07.2024 r. Link już dostępny w portalu: https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/projects/zapomniane-pisarki-polskie-odkrywanie-utraconej-historii,1854/details
Podsumowanie wernisażu pt. „Kobiecość autentyczna 3” i dyskusja „Co to znaczy kobiecość autentyczna?”
W środę, 26 czerwca 2024 r. w Galerii i Pracowni AZ w Siedlcach odbyło się podsumowanie wystawy pt. „Kobiecość autentyczna 3” połączone z dyskusją na temat zagadnienia „Co to znaczy kobiecość autentyczna?”.
Spotkanie miało charakter otwarty, a dyskusja miała być okazją do pogłębienia wiedzy na temat kobiety w sztuce oraz nawiązaniem do połączonego z wystawą projektu „Zapomniane pisarki polskie” - odkrywanie utraconej historii. Projekt ma na celu popularyzowanie w społeczeństwie sylwetki zapomnianych pisarek polskich, ukazanie ich miejsca w literaturze i kulturze. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest prof. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach.
Debata „Co to znaczy kobiecość autentyczna?” przyciągnęła do Galerii AZ ludzi związanych ze światem sztuki, studentów uniwersytetu oraz wiele innych osób zainteresowanych poruszanym zagadnieniem.
Wywiad prof. dr hab. Beaty Walęciuk-Dejneki, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach, udzielony pani Katarzynie Chacińskiej: http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2024/07/09/kobiecosc-autentyczna-3-i-dyskusja-co-to-znaczy-kobiecosc-autentyczna/
Siedlce - Regionalny Portal Informacyjny - Podlasie24.pl: https://siedlce.podlasie24.pl/kultura/podsumowanie-wernisazu-pt-kobiecosc-autentyczna-3-i-dyskusja-co-to-znaczy-kobiecosc-autentyczna-20240626183226
Wystawa „Kobiecość autentyczna” w Galerii i Pracowni AZ w Siedlcach
12 czerwca 2024 r. podczas wernisażu pt. "Kobiecość autentyczna 3.0" w Galerii i Pracownii AZ odbyła się prezentacja naszego projektu pt. "Zapomniane pisarki polskie", którą przeprowadziła Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach, prof. Beata Walęciuk-Dejneka.
Siedlce - Regionalny Portal Informacyjny - Podlasie24.pl: https://siedlce.podlasie24.pl/kultura/wystawa-kobiecosc-autentyczna-w-galerii-i-pracowni-az-w-siedlcach-20240615094535