Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

O projekcie

Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii

to udostępnianie zdigitalizowanych zasobów kultury w internecie, projekt, którego celem jest upowszechnienie wiedzy oraz popularyzacja w społeczeństwie sylwetek zapomnianych pisarek polskich, ukazanie ich miejsca w literaturze, kulturze, społeczeństwie, a także w pamięci zbiorowej, również promowanie badań humanistycznych w otoczeniu zewnętrznym oraz wkładu polskich pisarek w dzieje regionu, kraju, w literaturę, kulturę, edukację, naukę, tradycję narodową, czy tożsamość.

Kolekcja Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii zawiera biogramy, zdjęcia, twórczość, czy inne informacje, świadczące o ważnym miejscu pisarek w historii literatury, ich rolach, tożsamości, formach działalności, aktywnościach indywidulanych i zbiorowych: społecznych, publicznych, kulturalnych. Zdigitalizowane zasoby kolekcji nie tylko odkrywają utraconą i zapomnianą historię literatury, ale także pośrednio świadczą o życiu codziennym tych kobiet. Kolekcja upowszechnia i promuje twórczość literacką, opracowania literackie, adaptacje i przekłady, tłumaczenia, dokumenty osobiste, w których odnajdziemy informacje o postawach patriotycznych, obywatelskich przedstawianych z perspektywy dziejów regionalnych i ogólnokrajowych.

Kolekcja jest też swoistym odzyskiwaniem wiedzy o zapomnianych pisarkach polskich, ich historiach osobistych. Realizacja projektu wpłynie na pogłębienie zainteresowania w społeczeństwie literaturą, historią, kulturą, w tym dziejami Polek, pisarek, nastąpi popularyzacja i promocja tej wiedzy w grupach społeczeństwa nie związanych z nauką na co dzień. Projekt upowszechnia również badania naukowe z zakresu historii literatury kobiet w środowiskach naukowych i pozanaukowych, lokalnych, krajowych i międzynarodowych.

Przedstawiamy sylwetki poszczególnych pisarek polskich: ich biogramy, działalność społeczną, twórczość literacką i pozaliteracką, pełnione zadania i role. Takie opracowanie wizerunków polskich literatek, pochodzących z XIX i XX, w kontekście ich twórczości, życia literackiego i kulturowego, wskazuje nowe drogi w badaniach nad polskim dziedzictwem narodowym, tworzy podstawy do dalszych badań, pogłębionych studiów nad zagadnieniami istotnymi dla polskiego dziedzictwa kulturowego (literackiego) i polskiej tożsamości narodowej.

Aby w pełni przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców twórczość Zapomnianych pisarek… korzystamy z zasobów zgromadzonych w bibliotekach cyfrowych Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC) linkując bezpośrednio do dostępnych utworów.

W celu jednoznacznej identyfikacji Pisarek, w projekcie korzystamy z wirtualnej międzynarodowej kartoteki haseł wzorcowych VIAF - Virtual International Authority File, zadaniem której jest ujednolicenie wariantów zapisu haseł osobowych używanych w katalogach bibliotek na całym świecie.

Strona internetowa Zapomniane pisarki polskie …. jest otwartym zasobem edukacyjnym. Oznacza to, że materiały udostępnione są bezpłatnie, w sposób otwarty, należą do domeny publicznej lub są opublikowane na licencji Creative Commons. Pozwala to, na ich ponowne wykorzystanie. Można je swobodnie kopiować, rozpowszechniać i modyfikować (zgodnie z oznaczeniami właściwej licencji CC), pod warunkiem poszanowania praw twórcy czyli podania źródła i niewykorzystywania ich w celu uzyskania korzyści finansowych i udostępniania wszelkich powstałych w ten sposób prac na podobnych warunkach.

Portal Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii, dostępny jest na licencji Creative Commons BY-NC Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne 4.0. Tekst licencji

licencja CC BY NC

Warunek ten nie obejmuje jednak utworów zależnych (mogą zostać objęte inną licencją).

Licencja nie dotyczy utworów w Domenie publicznej (wygasły autorskie prawa majątkowe). Mogą być one wykorzystywane w dowolny sposób, bez żadnych ograniczeń. Jednakże, w celu poszanowania osobistych praw autorskich należy wskazać: nazwisko lub pseudonim autora, tytuł, źródło (link do właściwej biblioteki cyfrowej) oraz datę dostępu.

Jak cytować ?

Biogramy:

Morzycka Faustyna, [online] Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii [dostęp 12.05.2024]. Dostępny w internecie: https://zapomnianepisarkipolskie.uws.edu.pl/index.php/pisarki?view=article&id=22:morzycka-faustyna&catid=20:pisarki  

Utwory w domenie publicznej:

Morzycka, Faustyna (1864-1910), O ojcowiznę, czyli Jak sobie jeden chłop z Niemcami poradził : z powieści Bolesława Prusa pt. "Placówka", http://polona.pl/preview/78c3dbc7-04a9-482b-8185-593d06092869,
[dostęp 19.04.2024].

 

Właścicielem i administratorem strony jest Uniwersytet w Siedlcach, z siedzibą, 08-110 Siedlce ul. S. Konarskiego 2.

 

 

Logo Creative Commons
Logo Pionier
Logo Public Domain