Bandzarewicz Barbara

Barbara B

Mgr filologii polskiej, asystent badawczo-dydaktyczny w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UwS.

Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą twórczości zapomnianej młodopolskiej pisarki, Ewy Łuskiny.
Autorka kilkunastu artykułów naukowych, recenzji, opublikowanych w monografiach wieloautorskich oraz czasopismach. Redaktorka monografii wieloautorskiej. Uczestniczyła również w ogólnopolskich konferencjach naukowych.

W swoich badaniach koncentruje się na analizie prozy kobiecej z perspektywy krytyki feministycznej i gender studies.
Jej zainteresowania badawcze obejmują też prozę awangardową i eksperymentalną.

Mgr B. Bandzarewicz jest od kilku lat lektorem języka polskiego jako obcego, prowadzi zajęcia
z cudzoziemcami. Przygotowuje i przeprowadza egzaminy dla cudzoziemców (członek komisji),
ściśle
współpracuje z Ośrodkiem Języka Polskiego i Kultury Polskiej UwS.
Pełni także funkcję opiekuna Koła Naukowego Polonistów, działającego przy Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UwS.

Badania / prace poświęcone zapomnianym pisarkom:

Młodopolskie miłośnice i okrutnice. Skrajne doświadczenia bohaterek utworów Ewy Łuskiny jako manifestacja obyczajowej odwagi, „Prace Literaturoznawcze”, 2022, nr 10, s. 237–249. DOI:10.31648/pl.7865
Mordercza kurtyzana - zjawisko prostytucji w "Masce żelaznej" Ewy Łuskiny, [W:] Literatura i prawo: związki i relacje, red. B. Walęciuk-Dejneka, Siedlce, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, 2023, s.15-35.

Badania / prace naukowe:

Wizja grozy w wybranych utworach Michała Choromańskiego, „
Inskrypcje”, 2021, 2(17), s. 137-150. DOI:10.32017/ip2021.2.9
Czarny humor w prozie Michała Choromańskiego - wybrane przykłady, „Conversatoria Litteraria”, 2022, t. 16, s. 175–185. DOI:10.34739/clit.2022.16.12
Rozmaite oblicza młodości. Literatura - język – kultura, red. B. Bandzarewicz, Siedlce, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, 2023.