Świętuchowska Wiktoria

Wiktoria Świętuchowska fotografia

Mgr filologii polskiej (z logopedią) oraz sztuk plastycznych na Uniwersytecie w Siedlcach.
Przygotowuje rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. dr hab. Beaty Walęciuk-Dejneki,
dotyczącą twórczości zapomnianych pisarzy i pisarek. Jest autorką kilku artykułów naukowych.

W lipcu 2022 roku obroniła pracę magisterską będącą próbą monografii biografii oraz twórczości zapomnianego pisarza polskiego Mieczysława Srokowskiego.

Zainteresowania badawcze mgr Świętuchowskiej to: proza psychologiczna, zapomniana polska literatura (związana z kręgiem artystycznym), proza opisująca artystów, sztukę oraz życie artystyczne.

Obecnie zajmuje się poszukiwaniem, omawianiem oraz rozpowszechnianiem wizerunków innych, mało znanych literatek.

Prace / badania poświęcone zapomnianym pisarkom:

Zofia Cieszkowska - portret pisarki : wystąpienie z referatem, V Białostocka Letnia Szkoła Historii Kobiet: Badania historii kobiet. Projekty indywidualne i zbiorowe. Organizator: Ośrodek Badań Historii Kobiet Instytutu Studiów Kobiecych, Białystok 2023.

Badania / prace naukowe:

„Na Muszce” – motyw gwałtu w noweli „Krew” Mieczysława Srokowskiego, [W:] Literatura i prawo – związki i relacje, red. B. Walęciuk-Dejneka, Siedlce, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, 2023, s. 91-112.
Obraz relacji ojca i syna w powieści „Próchno” Wacława Berenta, „Conversatoria Litteraria” 2023, T.17, s.109-119. DOI: 10.34739/clit.2023.17.08